Kam iš tiesų užkliuvo šimtametės liepos istorinėje vietoje?

Praėjusiame Rokiškio tarybos posėdyje valdančioji dauguma nutarė nesaugoti Panemunėlio geležinkelio stoties gyvenvietėje esančių liepų, menančių šimtmečio įvykius.

Taip mero R. Godeliausko vedami politikai spjovė ne tik į gamtą. Jie nusisuko nuo beveik dviejų šimtų žmonių pasirašytos peticijos. Mat valdantiesiems pristigo faktų, kad šios liepos mena pirmąją Lietuvos teisėją moterį E. Jackevičaitę. Kuri užaugo būtent minėtų liepų pažymėtame buvusiame Mažeikių palivarke. 

Taip pat, jiems neatrodo, kad prieš aukojant šimtamečius medžius būtina specialistų (dendrologų) pasiteirauti, ar medžiai tikrai kelia pavojų. Kol kas tai tėra politikų nuomonė. Kurios specialistai nepalaiko. Bet kas tie specialistai merui ir jo suburtai daugumai!

Politikai nusprendė ignoruoti ir prašymą pasikonsultuoti su visuomene. Jie tiesiog stumia liepų pjovimo klausimą, nereaguodami į nieką. 

Mūsų koalicijos narys Stasys Meliūnas tarybos posėdyje stebėjosi, kad valdantieji medžius, menančius ir įprasminančius tokią istoriją, supaprastina iki “medžių privačioje valdoje”. Nors medžiai auga valstybinėje žemėje, kuri nuomojama. Jis siūlė atsižvelgti ir į juridinius tarybos sprendimo akcentus, nes ne viskas padaryta, kaip reikalauja įstatymai. 

Peticiją dėl liepų išsaugojimo pasirašė aukšti Lietuvos diplomatai, politikai, akademikai, visuomenininkai. Peticijos iniciatorė Indrė Viktorija Užukukytė tarybos posėdyje akcentavo, kad medžiai stovi savivaldybės žemėje ir sklypas nėra perėjęs privačion nuosavybėn. Dar daugiau – jis yra neprivatizuotinas. Taip pat priminė, kad jeigu į valdžią kreipiasi daugiau kaip 100 žmonių, turi būti atlikta ekspertizė dėl medžių būklės. 

„Norėčiau atkreipti jūsų dėmesį, kokia šios vietos kultūrinė ir istorinė svarba. Vienintelis dalykas, kurio prašoma, atlikti kompetentingą ekspertizę, kuri leistų nustatyti, kurie medžiai saugūs, o kurie ne. Tai yra mūsų geranoriškumo klausimas įamžinti asmenybes ir paveldą, kurį dar turime“,- pabrėžė istorines liepas išsaugoti siekianti aktyvistė. 

Deja, valdantieji nesureagavo į nieką ir atmetė žmonių iniciatyvą, atmesdami peticiją. Tai reiškia, kad kelias liepų kirtimui atvertas. 

Panemunėlio geležinkelio stoties gyvenvietės dabartinių Klevų ir Liepų g. sankirtoje iki 1941 m. gyvavo pasiturintis Mažeikiškio palivarkas, priklausęs pirmosios moters teisėjos Lietuvoje ir moterų teisių aktyvistės Elenos Jackevičaitės šeimai. Apie šią tarpukario Lietuvos žymios teisėjos E. Jackevičaitės istoriją plačiau Indrė Viktorija Užukukytė rašė ir šiame straipsnyje: https://bit.ly/34TeQRF.

Uždaryti