Rajono valdžia visiškai nesiruošė antrajai covid-19 bangai

Įranga neparuošta, kokios kokybės paslaugos – taip pat neaišku. Tai paaiškėjo opozicijos inicijuotame susitikime su rajono vadovais. Nors opozicijoje esantys politikai prašė nuotolinio susitikimo su meru, vicemerais ir administracijos direktoriumi, susitikime dalyvauti teikėsi tik administracijos direktorius. Nei meras, nei vicemeras, kurio atsakomybėje yra rajono sveikatos apsaugos sistema, nedalyvavo.  Pokalbio metu paaiškėjo, kodėl. Reali situacija tokia, kad jeigu, neduokdie, Rokiškio rajone būtų sunkių covid-19 atvejų, žmonės gali likti be reikalingos pagalbos. 

Deguonies padavimas neparuoštas

Pirma problema – nors savivaldybė gyrėsi, jog ligoninėje išvedžiota deguonies padavimo įranga ir daugiau lovų neva aprūpinta deguonies padavimu, pasirodė, kad tiesa niūresnė. 

Tik išvedžioti vamzdelių neužtenka, reikia, kad jais būtų paduodamas deguonis. O jo  padavimas ligoninėje, kaip paaiškėjo, visiškai netinkamas. Dėl blogai veikiančio deguonies generatoriaus, deguonies slėgis yra kelis kartus mažesnis, nei reikėtų. O vamzdelių išvedžiojimas kainavo tikrai ne vieną tūkstantį eurų. 

Deja, rajono valdžia neturėjo atsakymų, kodėl nepašalinti gedimai anksčiau, ar nepasirūpinta nauju generatoriumi. Nors mūsų koalicija dar pavasarį siūlė peržiūrėti biudžetą ir audituoti turimą įrangą. Tada pasakota, kad viskas bus gerai. Deja, praėjo jau 8 mėnesiai, niekas nepasikeitė. 

Kiek turime plaučių ventiliavimo aparatų? Paslaptis

Neišspręsta ir kita problema – ligoninėje kaip buvo neveikiantys 2 plaučių ventiliavimo aparatai iš turimų 5, kaip ir liko. Nuo pavasario taip pat niekas nepajudinta. Nors, jeigu atvirai, tai susitikimo metu buvo labai sunku išsiaiškinti, kiek gi plaučių ventiliavimo aparatų turi mūsų rajono ligoninė – 4 ar 5? Lyg ir 5 iš viso, bet 2 iš jų neveikia. Nors tvirtai galutinio skaičiaus rajono valdžia pasakyti nesugebėjo. 

Ir visa tai vyksta dabar. Ne kovo mėnesį, kai niekas nelaukė koronavirsuo, o dabar, kai jau aišku, kad turime labai rimtą problemą ir ilgam. 

Savų planų valdžia nekuria  

Ar kitos sritys pasiruošusios geriau? Norėtųsi tuo tikėti, bet taip pat labai neaišku.

Pavyzdžiui, palietus švietimo temą, paaiškėjo, kad rajono valdžia neturi aiškių planų ir kriterijų, kaip turėtų rajone vykti švietimo procesas. Nuo kada įvesti nuotolinį mokymą ir kiek laiko jis turėtų vykti, kokiais kriterijais vadovaujantis grįžtų prie įprasto proceso. Ar kaip tik, visi eitų mokytis į namus. Savivaldybės atstovai patikino, kad jie remiasi tik centrinės valdžios rekomendacijomis. 

Toks požiūris parodo išrinktų politikų nesavarankiškumą ir nenorą imtis atsakomybės.  Nors tik rajono valdžia labai tiksliai gali žinoti, kaip turi būti organizuojamas procesas.

Matydami, kokia apleista situacija, mes sieksime, kad tokie susitikimai vyktų kiekvieną mėnesį. Tai, ką išgirdome, privertė gerokai sunerimti. Belieka tik džiaugtis, kad covid-19 dar gana lengvai palietęs Rokiškio rajoną. Jeigu taip nutiktų, kaip dabar yra Kėdainiuose ar Šiauliuose, mūsų rajono gyventojų lauktų labai liūdnos dienos. 

Opozicija pateikė pasiūlymus kaip gerinti situaciją

Opozicija ne tik inicijavo susitikimą. Mes taip pat pateikėme daug pasiūlymų rajono vadovams. Būtina rasti galimybių įsigyti greitųjų antigenų testų, kurie atsakymą apie užsikrėtimą pateikia per keliolika minučių. Sveikatos apsaugos ministerija tokius testus įteisinti pažadėjo artimiausiomis dienomis, juos jau senokai naudoja kitos Europos šalys. Todėl jau dabar būtina ieškoti, kur jų nusipirkti, nes tam reikia laiko. 

Įvertinant vis grėsmingesnę situaciją, būtina kuo greičiau įsigyti naują deguonies tiekimo generatorių arba sutaisyti esamą, nes intensyvaus gydymo palatose būtina veikianti deguonies teikimo įranga.

Pabrėžėme, kad rajono savivaldybės ekstremalių situacijų komisijos ir ekstremalių situacijų operacijų vadovų viešas komunikavimas, ir informacijos pasikeitimas su visa taryba turėtų būti intensyvesnis ir efektyvesnis, nes dabar pilnos informacijos negauna ne tik tik rokiškėnai, bet ir rajono taryba. 

Taip pat, rekomendavome į sprendimų priėmimo procesą įtraukti visuomenę, buvusius epidemiologijos specialistus ir su krizėmis dirbti mokančius žmones, niekuo nesusaistytus  su valdžia arba valstybės tarnyba. Tokie specialistai gali objektyviai reikšti nuomonę, teikti būtinus pasiūlymus nepataikaujant rajono valdžiai. 

Uždaryti